Dokumenty Na Samochód Zastępczy

Samochód zastępczy z OC sprawcy dokumenty

             Uczestnicząc, nie z własnej winy, w kolizji drogowej warto wiedzieć, z jakich praw możemy skorzystać. Wiadomo powszechnie, że z OC sprawcy możemy liczyć na naprawę auta. Ale stając przed widmem poruszania się komunikacją miejską nie wszyscy wiedzą, że mają również prawo do skorzystania z wynajmu auta zastępczego z OC sprawcy. Każdego roku coraz więcej osób poszkodowanych korzysta z tej opcji, obciążając kosztami wynajmu auta ubezpieczyciela sprawcy kolizji i to niezależnie gdzie miał on wykupione ubezpieczenie.

Auto Zastępcze z Polisy OC Bezgotówkowo!

            Niestety, wielu poszkodowanych nie próbuje takiego wynajmu gdyż boi się konfrontacji z „wszechwładnym” ubezpieczycielem. A ten zwykle do tej pory odmawiał wypłaty pieniędzy za taką usługę, argumentując, że poszkodowany mógł korzystać w tym czasie (w okresie naprawy własnego pojazdu) z komunikacji miejskiej lub nie używał wcześniej auta do celów zarobkowych (a tylko w takich przypadkach rozpatrywano prośby poszkodowanych o wynajem auta zastępczego). Przełom przyniósł rok 2011, kiedy Sąd Najwyższy przyznał, że zwrot kosztów wynajmu aut zastępczych należy się w większości przypadków. I to bez względu na fakt czy samochód był używany do celów zarobkowych czy też nie. Uznano przy tym, że samochód obecnie to standard, którego nie da się w większości wypadków zastąpić komunikacją publiczną – zwłaszcza jeśli poszkodowany, regularnie do czasu kolizji, poruszał się własnym pojazdem.

            Składając dokumenty o wynajem auta z OC ważne jest czy poszkodowany posiada drugi pojazd. W takim przypadku auto z OC sprawcy nie będzie poszkodowanemu przysługiwało! Należy również wiedzieć, że w przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, od ubezpieczyciela otrzymamy jedynie zwrot kosztów za wynajęte auto, a nie środki na jego wynajęcie.

            Niepewnym pozostaje jednak czas wynajmu samochodu. Możemy bowiem spotkać siężnoraką interpretacją – najczęściej skracaniem czasu najmu - ze strony ubezpieczycieli lub oferentów działających na ich zlecenie. I tu spieszymy z wyjaśnieniem. Samochód zastępczy z OC sprawcy przysługuje na pełny czas naprawy! Czyli od momentu zgłoszenia po zdarzeniu do chwili odebrania sprawnego samochodu z warsztatu po likwidacji szkód. Warto więc zbierać wszelkie dokumenty i dowody. W przypadku szkody częściowej warto zaopatrzyć się w dokumenty przedstawiające w miarę dokładny przebieg jej likwidacji, zwłaszcza w przypadkach szczególnej opieszałości ze strony ubezpieczyciela (np. przy powolnym rozpatrywaniu kosztorysów naprawy) lub gdyby ubezpieczyciel nie chce zapłacić za pełny okres wynajmu auta.

            Miejmy także na uwadze fakt, że każdy z przypadków ubezpieczyciel rozpatruje indywidualnie doszukując się możliwości obniżenia kosztów własnych. Powszechne jest przy tym zaniżanie kosztów o tzw. amortyzację jaką poszkodowany zaoszczędził... na eksploatacji własnego pojazdu. Trzeba pamiętać, że ubezpieczyciel nie zwróci nam pieniędzy za wynajem auta klasy wyższej od auta uszkodzonego.

            Przy składaniu prośby wniosku o wynajem auta zastępczego z OC sprawcy będą potrzebne takie dokumenty lub informacje jak:

- nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy, jego numer rejestracyjny, ewentualnie numer   polisy ubezpieczeniowej. W przypadku braku numeru tej ostatniej łatwo takowy ustalić.

- dane pojazdu uszkodzonego (marka, typ, rok produkcji, pojemność)

- dobrze widziane jest oświadczenie sprawcy wypadku lub korzystna dla poszkodowanego notatka sporządzona przez obecną na miejscu zdarzenia policję,

- data zdarzenia

- miejscowość, z której dzwonimy.

            Powyższa procedura dotyczy zwrotu środków na podstawie faktur przesłanych ubezpieczycielowi. Ale jest jeszcze prostsze rozwiązanie, w ramach którego wszelkie procedury biorą na siebie wypożyczalnie udostępniające auta zastępcze z OC i to one w imieniu klienta załatwiają wszelkie formalności z ubezpieczycielem. Wszystkie formalności zatem, w drugim przypadku, w tym dokumenty, są sprowadzone do niezbędnego minimum. Wystarczy dostarczyć dane sprawcy i numer jego (ważnej!) polisy OC, a nie trzeba z niczym więcej chodzić osobiście. Można to zrobić również za pośrednictwem naszej strony. Samochód zwykle podstawiany jest do 24 godzin od rozpatrzenia wniosku w dowolne miejsce w kraju.

Jeśli masz wątpliwości, pytania - zadzwoń.

Zapraszamy!