Samochód Zastępczy Bezgotówkowo!

Auto zastępcze z OC sprawcy bezgotówkowo

            Z pozoru drobna kolizja czy stłuczka mogą skutecznie uprzykrzyć życie właścicielowi pojazdu. Pomijamy fakt załatwiania wszelkich formalności ale choćby przez sam fakt potencjalnego widma przesiadki do komunikacji miejskiej. Zwłaszcza dla osób permanentnie korzystających z własnego pojazdu (a tych jest przeważająca większość) jest to sytuacja nie do zaakceptowania.

Wypełnij Formularz!

            Jak można temu zaradzić? Otóż od niedawna powszechna staje się możliwość wynajmu auta zastępczego z OC sprawcy. Od niedawna - bo tak naprawdę o opcji tej można mówić od roku 2011 gdy decyzją Sądu Najwyższego ubezpieczyciele zostali zobligowani do tego rodzaju świadczenia. Dotychczas o takie mogli ubiegać się jedynie właściciele pojazdów, które służyły do celów zarobkowych. Pozostali w większości przypadków stali na straconej pozycji w starciu z ubezpieczycielem, który wykazywał, że wynajem auta nie ma ekonomicznego uzasadnienia.

            Od czasu sądowego postanowienia korzystanie z samochodów zastępczych po kolizjach drogowych  staje się powoli w naszym kraju standardem. Powoli dlatego, że pokutuje jeszcze nieświadomość poszkodowanych, iż mogą z takiej możliwości korzystać. Nie wszyscy wszak wiedzą, że wynajęcie auta zastępczego obciąża polisę OC sprawcy kolizji. Samochód zastępczy należy się niezależnie od tego, czy wykorzystywany jest w działalności gospodarczej, czy prywatnie.

            Pamiętać jednak należy o kilku rzeczach... Jeśli podejmujemy się sami wystąpić o auto zastępcze z OC sprawcy dobrze jest wcześniej dowiedzieć się w zakładzie ubezpieczeń o warunki zwrotu kosztów wynajmu takiego pojazdu.

W przypadku likwidacji szkody częściowej warto zebrać dowody/dokumenty aby klarownie przedstawić dokładny przebieg jej naprawienia.

            Trzeba mieć również na uwadze, że ubezpieczyciel będzie starał się pomniejszyć koszty własne odliczając od należnej kwoty tzw. amortyzację za nieużywanie uszkodzonego pojazdu. Wreszcie, ubezpieczyciel nie wypłaci nam środków na wynajem, a jedynie dokona ich zwrotu.

            Na wynajem auta zastępczego z OC sprawcy nie mogą raczej liczyć właściciele dwóch i więcej pojazdów. Wypożyczając samochód zastępczy nie należy również wybierać drogiej wypożyczalni gdyż ubezpieczyciel nie zwróci stawki tam obowiązującej. Przy najmie auta zastępczego należy kierować się rozsądkiem, wybierając model odpowiadający klasą naszemu pojazdowi, nigdy wyższy. W przeciwnym razie pojawiające się różnice będziemy musieli dopłacić z własnej kieszeni.

            Ale jest jeszcze jedna opcja – bezgotówkowy wynajem auta zastępczego z OC sprawcy. Otóż załatwienie wszelkich formalności można zlecić wyspecjalizowanej firmie. Takich podmiotów świadczących usługi wynajmu pojazdu zastępczego z OC sprawcy jest coraz więcej. Pakiety takich usług mają w swoich ofertach również regularne wypożyczalnie pojazdów. I wydaje się, że jest to bardziej bezpieczny sposób najmu samochodu aniżeli dokonanie tego na własną rękę.

            Firma sama wówczas negocjuje w imieniu poszkodowanego z ubezpieczycielem sprawcy kolizji. Auto zastępcze z OC sprawcy otrzymuje się bezgotówkowo, przy minimum zbędnych formalności. Wystarczą tylko dane winowajcy i numer jego polisy.  Przy tego rodzaju usłudze można również liczyć na podstawienie pojazdu zastępczego do 24 godzin w dowolnym miejscu w kraju. Nie trzeba też dzwonić do asekuranta odpowiedzialnego za stłuczkę by otrzymać auto zastępcze lub by liczyć na pomoc w bezpłatnym holowaniu rozbitego pojazdu. Tego typu wyspecjalizowane firmy obsługują poszkodowanych niezależnie gdzie ubezpieczony był sprawca i, jak już wspomniano, wynajem auta zastępczego odbywa się bezgotówkowo.