Auto zastępcze z OC sprawcy bezgotówkowo

Auto zastępcze z OC sprawcy warunki - Sprawdź kiedy przysługuje samochód!


    Nie wszyscy z poszkodowanych w kolizjach drogowych wiedzą, że tracąc na jakiś czas swój uszkodzony pojazd mogą liczyć na wynajem auta zastępczego z OC sprawcy. Usługa wynajmu auta zastępczego z polisy sprawcy do niedawna niemal niemożliwa, ostatnio za sprawą decyzji Sądu Najwyższego stała się ogólnodostępna by nie powiedzieć powszechna. Trzeba jednakże wiedzieć, że poszkodowany stoi po drugiej stronie „barykady” asekuranta, któremu przyjdzie za taką usługę zapłacić i zrobi on wszystko aby zminimalizować koszty własne.

    Jakie są więc warunki uzyskania auta zastępczego z OC sprawcy?
    Kiedy wystąpi tzw. ekonomiczne uzasadnienie. Do niedawna mogli liczyć na taki wynajem jedynie prowadzący własny biznes lub osoby wykorzystujące samochód do opieki np. nad osobami niepełnosprawnymi. Na szczęście takie podejście ubezpieczycieli odchodzi powoli do lamusa jako niezasadne, co nie znaczy, że ze strony asekuranta nie pojawią się takie sugestie. Samochód to dzisiaj standard, który w większości wypadków, nie da się zastąpić komunikacją miejską, stąd jeśli osoba nieprowadząca działalności gospodarczej używała swojego pojazdu regularnie to wynajem auta zastępczego z polisy OC sprawcy jest jak najbardziej zasadny, celowy i ekonomicznie uzasadniony. Być może strona zostanie zobowiązana do złożenia niezbędnych wyjaśnień ale nie powinno to stanowić bariery nie do przejścia.

    Ubiegając się o wynajem auta zastępczego z OC sprawcy należy pamiętać o innych warunkach, których nie powinniśmy „nadwyrężać”. Klasa, model wypożyczanego pojazdu powinien być możliwie zbliżony do auta, którym jeździliśmy bądź niższy. W przeciwnym razie nie otrzymamy zwrotu kosztów na wynajem takiego pojazdu lub jedynie jego niewielką część. Wybrana wypożyczalnia winna być – w mniemaniu ubezpieczyciela – możliwie najtańsza. Choć te najtańsze zwykle dysponują ubogimi modelami pojazdów. Chodzi o to,  że stawki, za wypożyczony pojazd, nie mogą przekraczać średnich stawek przyjętych na rynku lokalnym. Z tego względu niektórzy ubezpieczyciele, zwłaszcza ci liczący się na rynku ubezpieczeń pojazdów, współpracują z wypożyczalniami i sami wskazują firmę z której usług można skorzystać.


Istotnym warunkiem ubiegania się o auto zastępcze jest to czy poszkodowany posiada drugi pojazd czy nie. Posiadając alternatywny środek lokomocji możemy nie uzyskać zwrotu świadczeń wynajmu pojazdu zastępczego. 

Auto zastępcze z OC sprawcy warunki - Czyli kiedy samochoód nam przysługuje.

   Składając wniosek o wynajem auta zastępczego z OC sprawcy, warunkiem uzyskania zgody takiego najmu, będą dokumenty i zawarte w nich informacje tj.:
- nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy, jego numer rejestracyjny, ewentualnie numer   polisy ubezpieczeniowej. W razie braku takowego numeru - łatwo go ustalić.
- dane pojazdu uszkodzonego (marka, typ, rok produkcji, pojemność)
- data zdarzenia
- miejscowość, z której dzwonimy
- dobrze widziana jest korzystna dla poszkodowanego notatka sporządzona przez obecną na miejscu zdarzenia policję, ewentualnie oświadczenie sprawcy wypadku.

    No i wreszcie... przedstawienie odpowiednich faktur za okres nam przysługujący (zwykle jest to czas od zgłoszenia do odebrania własnego, naprawionego pojazdu z warsztatu) pamiętając oczywiście, że od ubezpieczyciela otrzymamy jedynie zwrot środków za wynajem auta z OC sprawcy, a nie środki na nie.

    A, że wynajem auta na kilka lub kilkanaście dni to spory wydatek, nie każdego poszkodowanego więc stać na wysupłanie takiej kwoty, a następnie przechodzenie procedur związanych ze zwrotem kosztów najmu auta zastępczego. A i tak nie zawsze wiadomo czy sprawa zakończy się zgodnie z oczekiwaniami strony poszkodowanej, czy ubezpieczyciel zwróci całą kwotę za wynajem czy też nie, czy odliczy sobie koszty amortyzacji, a jeśli tak to ile?

Wynajem auta z OC sprawcy!


    By sobie zaoszczędzić tego typu dylematów, kłopotu i prawniczego toru przeszkód lepiej zlecić wynajem auta z OC sprawcy odpowiednim firmom. Wówczas one same biorą na siebie wszelkie formalności prawne i same zajmują się ściąganiem należności od ubezpieczycieli, a klient nie płaci za wypożyczone auto ani złotówki, cała bowiem procedura odbywa się bezgotówkowo. Możesz to zrobić również za pośrednictwem naszej strony.

Jeśli jeszcze masz wątpliwości zadzwoń. Albo wypełnij formularz na stronie głównej.